جام با جاه!/ قهرمانی با دو قهرمان و یک ضدقهرمان

به گزارش خبرگزاری فارس، این قهرمانی پایان یک آرزوی دور و دراز بود. آرزویی که نزدیک به یک قرن منتظرش بودیم و در نهایت بعد از گذشت ۸۳ دوره از رقابت های وزنه‌برداری قهرمانی جهان به بار نشست.

ایستادن بر بام وزنه‌برداری دنیا آن هم در خاک آمریکا لذتی فراتر از توصیف دارد. طلسمی که وزنه‌برداری ایران بعد از گذشت قریب به یک قرن به افتخار آن نایل شد تا در تالار افتخارات وزنه‌برداری ایران مقام قهرمانی دنیا نیز ثبت شود. رویدادی که در تمام ۸۲ دوره قبلی با وجود شایستگی های فراوان و برخورداری از ستاره های ریز و درشت هرگز به آن دست نیافته بودیم اما در آناهایم سرانجام دست ایران به جام زرین رسید تا طلسم دیرپا شکسته شود و نام ایران نیز در ردیف قهرمانان وزنه‌برداری جهان قرار بگیرد.

تیم ایران با ۵ مدال طلا ۳ نقره و ۶ برنز و ۵۰۹ امتیاز با شایستگی بر سکوی قهرمانی ایستاد اما نباید فراموش کنیم این قهرمانی در حالی بدست آمد که ۱۰ کشور مدعی درجه اول وزنه برداری جهان شامل کشورهای روسیه، قزاقستان، چین، بلاروس، ارمنستان، آذربایجان، مولداوی، اوکراین  و ترکیه به دلیل مشکلات دوپینگ و کره شمالی (به دلیل عدم صدور ویزا) از حضور در این رقابت ها محروم بودند و اگر محرومیت این مدعیان نبود، چه بسا که قهرمانی ایران به این آسانی میسر نمی شد.

درخشش وزنه برداران ایران در اوزان سنگین وزن و شکستن یک رکورد جهانی و کسب ۱۴ مدال دلیل اصلی این قهرمانی بود. اما این درخشش و این قهرمانی سایه و روشن های مهمی داشت که هرگز نباید زیر هیاهوی ناشی از قهرمانی از یاد برود.

مدال تاریخی از دست رفت

شاید یکی از بزرگترین اشتباهات و نقاط تاریک تیم ایران در آناهایم عدم حضور وزنه بردار سبک وزن در تیم اعزامی بود. در حالیکه با توجه به غیبت ۱۰ کشور و البته عدم شرکت چندین وزنه بردار سرشناس این فرصت مهیا بود که در سبک وزن نیز با اعزام نفرات شاخص خود شانس خود را برای مدال آوری بیازماییم، کادر فنی جوان تیم ملی و شورای فنی در اقدامی عجیب از اعزام وزنه بردار در اوزان پایین صرف نظر کرد تا این فرصت تاریخی از ایران گرفته شود.

مجید عسکری وزنه‌بردار سبک وزن ایران در دسته ۶۹ کیلوگرم بی تردید مهمترین و باتجربه ترین وزنه بردار سبک وزن ایران محسوب می‌شود که با چندین مدال آسیایی و رده های سنی می توانست مسافر آناهایم باشد و بدرخشد اما فدراسیون وزنه برداری این فرصت را از او دریغ کرد تا شانس کسب یک مدال تاریخی جهانی در دسته سبک وزن را از دست بدهیم. این افسوس وقتی بیشتر شد که رقابت های دسته ۶۹ کیلوگرم برگزار شد و رکوردهای بدست آمده به گونه ای رقم خورد تا مسجل شود عسکری در صورت حضور روی تخته آناهایم می توانست به راحتی روی یکی از سکوهای سه گانه قرار گرفته و مدال خوشرنگ جهانی را به سینه بزند.

عسکری در آخرین رکوردگیری تیم ملی که در اردوی بابلسر برگزار شد، ۱۴۳ کیلوگرم در یکضرب، ۱۷۹ کیلوگرم در دوضرب و مجموع ۳۲۲ کیلوگرم را ثبت کرد، رکوردهایی که معادل با مدال جهانی بود. چرا که در آناهایم سکوهای سهگانه بدین ترتیب تقسیم شد: جئون سیک وون از کره جنوبی ۱۴۸ (یکضرب)، ۱۷۸ (دوضرب) و ۳۲۶ (مجموع) مدال طلا/ تیرات بونسیک از تایلند ۱۴۷ (یکضرب)، ۱۷۴ (دوضرب) و ۳۲۱ (مجموع) مدال نقره/ برناردین کینگ ماتام از فرانسه ۱۴۱ (یکضرب)، ۱۷۷ (دوضرب) و ۳۱۸ (مجموع) مدال برنز.

مقایسه رکوردهای ثبت شده قهرمانان سه گانه دسته ۶۹ کیلوگرم با رکوردهای عسگری نشان می دهد که عسکری می توانست برنز یکضرب، طلای دوضرب و نقره مجموع را کسب کند و وزنه برداری ایران را بعد از نیم قرن و درخشش تاریخی محمد نصیری نابغه سبک وزن وزنه برداری ایران و جهان، صاحب مدال جهانی کند اما با کج سلیقگی کادر فنی و شورای فنی این فرصت تاریخی از دست رفت.

شکست ورزشکارسالاری

بی تردید بزرگترین ناکام وزنه برداری ایران در رقابت های جهانی کیانوش رستمی بود؛ قهرمان جهان و المپیک و رکورددار جهان و المپیک که در طول یک سال اخیر مهمترین سوژه وزنه برداری ایران بوده و با مخالف خوانی‌ها و عصیانگری‌هایش خود را به عنوان تافته جدا بافته وزنه برداری معرفی کرده. ساز مخالف کیانوش از روزهای قبل از المپیک شروع شد که هرگز تن به برنامه سجاد انوشیروانی سرمربی وقت تیم ملی نداد و تاکید کرد که تنها و با برنامه خودش تمرین می‌کند و مماشات فدراسیون وزنه‌برداری نیز به این آتش دامن زد.

قهرمانی کیانوش در ریو و مدال زرین در المپیک نیز سبب شد که کیانوش خود را برنده و فاتح مطلق فرض کند و پس از المپیک رسما اعلام کند دیگر در اردوها حضور نخواهد یافت و تنها تمرین خواهد کرد. یک عصیانگری آشکار که با مخالفت انوشیروانی سرمربی وقت تیم ملی روبرو شد و وقتی فدراسیون با رویه ورزشکارسالارانه خود طرف رستمی را گرفت، انوشیروانی ترجیح داد تا عطای کار را به لقایش ببخشد و از تیم ملی کناره‌گیری کند.

در تمامی روزهای منتهی به رقابت های جهانی رستمی با برادرش که او را به عنوان مربی خود معرفی کرده بود، خارج از اردو و به تنهایی تمرین کرد و کار تا آنجا پیش رفت که برادر خود را بدون حتی یک روز سابقه مربیگری به همراه کاروان اعزامی به آمریکا برد و نتیجه تمامی این رفتارها را روی تخته آناهایم دیدیم؛ جایی که قهرمان المپیک و جهان در یک اتفاق حیرت انگیز اوت کرد تا ثابت شود بار کج هیچگاه به منزل نمی‌رسد.

رستمی درهمان آغاز کار و در یکضرب قافیه را به پرز شیلیایی واگذار کرد و با ۱۷۴ کیلو پشت سر او قرار گرفت و مدال نقره را دریافت کردٰ اما اوج شکست کیانوش در حرکت دوضرب بود؛ جاییکه سه بار پیاپی مغلوب دو وزنه ۲۱۲ و ۲۱۵ کیلویی شد و از گردونه رقابت‌ها کنار رفت.

در شکست مطلق رستمی البته مصدومیت و انتخاب وزنه های غلط نقش اصلی را داشت. کیانوش که از ناحیه زانوی چپ آسیب دیده بود (البته به گفته خودش)، نیک می‌دانست که یارای مقابله با وزنه بردار آماده شیلیایی را نخواهد داشت و می توانست با انتخاب یک وزنه آسان و معقول مدال نقره خود را قطعی کند تا علاوه بر کسب مدال باارزش نقره جهان، وضعیت تیم ایران را در جدول رقابت ها نیز در شرایط ایده آلی قرار دهد اما با خودخواهی و یکدنگیعجیب و در کورس رقابت نابرابر با پرز، سه وزنه سنگین را انتخاب کرد که با آن پای رنجور مهارش غیرممکن بود تا علاوه بر از دست دادن مدال جهانی، شرایط ایران را برای قهرمانی متزلزل کند. در حالیکه با مهار ۱۲ کیلوگرم بیشتر از وزنه ۱۷۴ کیلوگرمی که کیانوش آن را در یکضرب مهار کرده بود، به راحتی نایب قهرمان جهان می شد.

شکست کیانوش رستمی شکست تمامیت خواهی و ورزشکارسالاری بود، شکستی که باید رخ می داد تا بساط عصیانگری و ورزشکارسالاری برچیده شود.

 البته رستمی در حالی مدعی مصدومیت از ناحیه زانو شد که قبل از رفتن هم زمزمه این موضوع را روی زبان ها انداخته تا در صورت ناکامی از این حربه بهره‌برداری کند.

نفر دوم این وزن علی میری نیز بسیار پایین تر از حد انتظار ظاهر شد و با مهار ۱۵۵ کیلو در یکضرب، ۱۹۳ کیلو در دوضرب و ۳۴۸ کیلو در مجموع در جایگاه هفتم دنیا ایستاد تا ثابت کند انتخاب او تا چه اندازه اشتباه بوده.

درخشان مثل سهراب

 

بی تردید روشن ترین نقطه کاروان وزنه برداری ایران در آناهایم دسته ۹۴ کیلوگرم و سهراب مرادی بود. سهراب که چند ماه پیش در رقابت های داخل سالن آسیا رکورد مجموع جهان را شکسته بود و برای حریفان خط و نشان کشیده بود، در این رقابت ها خوش درخشید و برق مدالش همه چشم ها را خیره کرد. مرادی چنان باصلابت و با اقتدار روی تخته حاضر شد که بعد از همان اولین حرکت در یکضرب و مهار وزنه ۱۷۶ کیلوگرمی همه متوجه شدند که سکوی نخست بدون هیچ رقیبی برای او خواهد بود. سهراب در حرکت دوضرب  بعد از مهار وزنه ۲۲۰ کیلوگرم و قطعی کردن قهرمانی اش، در حرکت دوم به وزنه ۲۳۳ کیلو حمله کرد تا بعد از ۱۷ سال رکورد جهان را بشکند و همچنین علاوه بر دوضرب، رکورد مجموع دنیا را که چندی پیش در بازی های داخل سالن آسیا از آن خود رده بود، دوباره ارتقا دهد.

در کنار سهراب، ایوب موسوی نیز خوش درخشید و با انتخاب وزنه های صحیح و با رکورد ۱۷۱ کیلوگرم در یک ضرب، ۲۱۴ کیلوگرم در دوضرب و مجموع ۳۸۵ کیلوگرم ۲ مدال برنز دوضرب و مجموع را از آن خود کرد تا یک شب رویایی برای وزنه برداری ایران خلق شود و برای نخستین بار دو وزنه بردار در این دسته روی سکو داشته باشیم. موفقیت موسوی همچنین اهمیت انتخاب نفر دوم را یادآوری کرد که یک انتخاب درست تا چه اندازه می تواند موفقیت آفرین باشد.

سیاه و سفید در ۱۰۵ کیلو

وقتی کادر فنی در این وزن روی نام محمدرضا براری قهرمان آسیا خط کشید، کمتر کسی تصور می کرد که ایران بتواند با دو وزنه بردار جوان یعنی علی هاشمی و علیرضا سلیمانی در رقابت های جهانی دستاوردی داشته باشد اما آناهایم صحنه درخشش علی هاشمی جوان بود و او در یک رقابت نفسگیر با افریموف ازبکستان موفق شد طلای این دسته را به سینه بزند تا برای نخستین بار در وزن ۱۰۵ کیلوگرم مدال جهانی داشته باشیم.

هاشمی با مهار ۱۸۳ کیلوگرم در یکضرب، ۲۲۱ کیلوگرم در دوضرب و ۴۰۴ کیلوگرم در مجموع دو طلای یکضرب و مجموع و برنز دوضرب را از آن خود کرد و قهرمان جهان شد تا مشخص شود پیشرفت حیرت انگیزی نسبت به رقابت های قهرمانی آسیا داشته و اعتماد مربیان به او بیهوده نبوده.

هر اندازه که انتخاب هاشمی به جا و درست بود، انتخاب علیرضا سلیمانی جوان اشتباه بزرگی بود که مربیان ایران مرتکب تا مدال دوم این وزن از دست برود. سلیمانی که شاگرد و هم استانی اصغر ابراهیمی مربی تیم ملی محسوب می شود، با نفوذ ابراهیمی انتخاب شد تا محمدرضا براری از ترکیب تیم ملی خط بخورد اما سلیمانی در آناهایم بسیار دور از انتظار ظاهر شد و ثابت کرد تا چه اندازه انتخاب او غلط بوده.

۱۷۷ کیلوگرم در یکضرب، ۲۱۵ کیلوگرم در دوضرب و ۳۹۲ کیلوگرم در مجموع و در نهایت رتبه نازل هفتم، عملکرد نومیدکننده سلیمانی در این رقابت ها بود و مهر تائیدی روی اشتباه کادر فنی در انتخاب وی زد.

این در حالیست که مقایسه رکوردهای سلیمانی با رکوردهای محمدرضا براری ثابت می کند که اگر به جای سلیمانی،براری در آناهایم روی تخته می رفت، بی تردید در وزن ۱۰۵ کیلوگرم نیز ما سکوی دبل داشتیم و دو مدال کسب می کردیم.

براری در رقابت های قهرمانی آسیا در تاشکند در سال گذشته، ۱۸۰ کیلوگرم در یکضرب، ۲۲۱ کیلوگرم در دوضرب و ۴۰۱ کیلوگرم در مجموع را ثبت کرد و قهرمان شد. امسال نیر در رقابت های قهرمانی آسیا در عشق آباد اگرچهرکوردهای براری اندکی افت کرد و او ۱۷۷ کیلوگرم یکضرب، ۲۲۱ کیلوگرم دوضرب و مجموع ۳۹۸ کیلوگرم را ثبت کرد و دوباره قهرمان شد اما رکوردهای او تحت هر شرایطی از رکوردهای سلیمانی در آناهایم بیشتر است و مقایسه آن با رکوردهای مدال آوران آناهایم نشان می دهد وا تا چه اندازه به مدال جهانی نزدیک بوده و در صورت اعزام می توانست به راحتی و با آمادگی بیشتر و انتخاب وزنه های درست تر مدال آوری کند و سکوی ۱۰۵ کیلو نیز برای ما دبل شود.

 

بغض علی‌حسینی و داستان تکراری بهداد در فوق سنگین

همانطور که پیش‌بینی می‌شد و انتظار می‌رفت دسته فوق سنگین آبستن حوادث زیادی بود؛ از بازگشت باصلابت علی‌حسینی بعد از ۸ سال تا تکرار داستان‌های ناداوری در المپیک برای بهداد سلیمی.

مدعی این دسته کسب نبود جز لاشا تالاخادزه قهرمان گرجستانی المپیک و جهان که دو زونه بردار کشورمان باید با او رقابت می کردند. همه چیز خوب پیش می رفت هر چند که جو مسابقات علی حسینی را گرفته بود و او نتوانست در حرکات اول و دوم یک ضرب موفق باشد و تا آستانه حذف از مسابقات پیش رفت تا همه نگران شوند اما با مهار وزنه سوم امید را به تیم ایران بازگرداند. سلیمی هم مانند همیشه یک ضرب را مقتدرانه شروع کرد و به نسب رقابت نزدیکی با تالاخادزه داشت هر چند در نهایت مدال نقره به سلیمی و برنز به علی حسینی رسید.

بهداد سلیمی، در نخستین حرکت یک ضرب وزنه ۲۰۵ کیلویی را مهار کرد. وی در دومین حرکت نیز وزنه ۲۱۱ کیلوگرمی را بالای سر برد، اما در حرکت سوم در مهار وزنه ۲۱۶ کیلویی ناکام بود، اما مدال نقره این حرکت را از آن خود کرد.

سعید علی حسینی دیگر نماینده کشورمان در این دسته که بعد از ۸ سال دوری به عرصه رقابت ها بازگشته بود، در نخستین حرکت یک‌ضرب موفق به مهار وزنه ۲۰۳ کیلویی نشد. وی در دومین حرکت نیز در مهار این وزنه ناکام بود تا در آستانه حذف از مسابقات قرار بگیرد، اما علی حسینی در حرکت سوم این وزنه بالای سر بُرد تا در جدول رقابت ها باقی بماند. علی حسینی با این وزنه به مدال برنز دست یافت.

لاشا تالاخادزه قهرمان جهان و المپیک از گرجستان با مهار وزنه ۲۲۰ کیلوگرمی در سومین حرکت یک ضرب ضمن کسب مدال طلا، رکورد جهان را به میزان ۳ کیلوگرم ارتقا داد.

اما شروع ماجرا از حرکت دوضرب بود؛  جایی که علی‌حسینی در نخستین حرکت وزنه ۲۳۶ کیلویی را مهار کرد. سپس نوبت به بهداد با انگیزه رسید؛ سلیمی برای نخستین حرکت دوضرب وزنه ۲۴۱ کیلویی را درخواست کرد که موفق به مهار آن هم شد، اما بعد از تایید داوران، هیات ژوری وارد شور شد و این حرکت را قبول نکردند تا اتفاقی که برای این وزنه‌بردار در المپیک ریو رخ داد تکرار شود. وی برای دومین حرکت وزنه را یک کیلوگرم افزایش داد و موفق به مهار وزنه ۲۴۲ کیلویی شد.

علی حسینی در حرکت دوم نیز موفق به مهار وزنه ۲۴۳ کیلوگرمی شد. وی برای سومین حرکت وزنه ۲۵۱ کیلوگرمی را درخواست کرد که در مهار آن موفق بود تا به مدال برنز این حرکت برسد. علی‌حسینی در مجموع نیز با ۴۵۴ کیلوگرم و کسب مدال نقره به کارش پایان داد.

 نوبت سلیمی بود تا رقابت را جذاب‌تر کند؛ وی در سومین تلاش نیز وزنه ۲۵۲ کیلوگرمی را به راحتی بالای سر برد و در حالی که ۳ چراغ سفید از داوران گرفته بود بار دیگر هیأت ژوری این وزنه را قبول نکرد تا از کسب مدال دوضرب بازماند و به عنوانی بهتر از پنجمی نرسد و از طرفی سکوی دومی‌اش با ۴۵۳ کیلوگرم به مدال برنز مجموع تبدیل شود.

تالاخادزه با ثبت رکورد ۴۷۷ کیلوگرم، رکورد مجموع جهان را که با ۴۷۳ کیلوگرم در اختیار خودش بود، چهار کیلوگرم ارتقا داد. این وزنه‌بردار اهل گرجستان در یک ضرب ۲۲۰ و در دوضرب ۲۵۷ کیلوگرم را ثبت کرد.

 هر حال باید دید که آیا واقعا سلیمی مرتکب خطا شده است یا اینکه داوران در خصوص او با توجه به ذهنیت قبلی که دارند سخت‌گیری بیشتری می‌کنند؛ چرا که در مسابقات سایر دسته‌ها شاهد بودیم که وزنه بردارانی که حتی موفق به مهار مناسب وزنه نمی‌شدند به راحتی مورد تایید داوران ژوری قرار می‌گرفتند اما این حس به ما تلقین می شد که شاید داوران با وسواس و نکته سنجی بیش از حد درباره بهداد تصمیم‌گیری می‌کنند.

 در هر حال برای نخستین بار در تاریخ تیم ملی وزنه‌برداری کشورمان ضمن کسب مدال‌های زرین و رنگارنگ با ۵۰۹ امتیاز موفق به فتح سکوی تیمی مسابقات جهانی شد.

انتهای پیام/س

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *