رشیدنیا: همیشه نیروی کمی در ماکائو داریم/ کاراته ایران در دنیا صاحب تفکر و سبک است

محمدرضا رشیدنیا در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس در پاسخ به این سوال که شرایط تیم ملی کاراته ماکائو برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا در حال حاضر چطور است، گفت: باید اینطور بگویم تیم ما همیشه نصفه و نیمه بوده است و به خاطر نیروی کمی که در کاراته ماکائو داریم هیچ وقت تیم کامل نداشته‌ایم. ورزشکاران ما حرفه‌ای نیستند آ‌نها هم درس می‌خوانند، هم کار می‌کنند هم اینکه ورزش را ادامه می‌دهند. ماکائو مثل ایران نیست که اردوهای تیم ملی داشته باشد؛ فقط در شرایطی که من ملی پوشان ایرانی را به ماکائو دعوت می‌کنم یک اردوی مشترک داریم به غیر از آن تمرینات ما به صورت باشگاهی است. در ماکائو به اندازه ورزشکاران ایرانی مام ورزشکار نداریم شاید باور نکنید اما برای اینکه بتوانیم در کاراته ماکائو موفق شویم من ورزشکارانی را از کمربند سفید آموزش می‌دهم تا به تیم ملی برسند. 

وی در ادامه صحبت‌های خود، خاطرنشان کرد: واقعا کار ما در ماکائو سخت است چون از پایه‌ها روی همه آنها کار می‌کنیم تا به یک نقطه‌ای می‌رسیم که آنها به مسابقات بین‌المللی اعزام شوند. کار من در طول این سال‌ها واقعا دشوار بوده و هر نتیجه‌ای هم که کسب کردم لطف خدا بوده است؛ خوب به خاطر دارم سال ۲۰۰۲ دورانی که ناظریان رئیس فدراسیون بود برای یک دوره سه ماهه مربیگری در بخش کاتا به این کشور سفر کردم؛  الان ۱۷ سال است که در ماکائو مربیگری می‌کنم. 

رشیدنیا در پاسخ به این سوال که شاید دلیل ماندگاری شما نتایج خوبی بوده که در این سال‌ها گرفته آیا با این موضوع موافق هستید یا خیر، گفت: در بازی‌های آسیایی بوسان یک کاروان ۲۵۰ نفری  از ماکائو به بازی‌های آسیایی اعزام شد در ۱۸ رشته‌ای که این کاروان اعزام شد تنها ۴ مدال کسب شد. یک مدال در رشته ووشو و سه مدال در رشته کاراته کسب شد؛ یک نقره و دو برنز ما در این مسابقات کسب کردیم پس از آن مسئولان فدراسیون کاراته به خاطر نتایج خوبی که ما در این رشته کسب کردیم قراردادی را تا سال ۲۰۰۵ با ما به ثبت رساندند؛ ما در آن مقطع راهی بازی‌های شرق آسیا شدیم دو طلا، سه نقره و سه برنز کسب کردیم و این بهترین نتیجه برای آنها بود. 

وی در ادامه صحبت‌های خود ،عنوان کرد: نتایجی که در سال ۲۰۰۵ در بازی‌های شرق آسیا کسب کردیم باعث ماندگاری من در ماکائو شد؛ در بازی‌های ۲۰۰۶ قطر سه  مدال، بازی‌های آسیایی گوانگجو و اینچئون دو مدال، بازی‌های آسیایی جاکارتا یک نقره و یک برنز کسب کردیم. در طول این سال‌ها نتایج خوبی را با تیم ملی کاراته ماکائو کسب کردیم.

سرمربی ایرانی تیم ملی ماکائو در پاسخ به این سوال که برای حضور در قهرمانی آ‌سیا با چند کاراته‌کا تیم ملی ماکائو اعزام خواهد شد گفت: ما کلا ۶ نفر را به این مسابقات اعزام خواهیم کرد؛‌ دو نفر از آنها در حال حاضر در تایوان در حال ادامه تحصیل هستند و اسم آنها را مسئولان فدراسیون ماکائو برای مسابقات رد کرده است. در وزن ۵۵ کیلوگرم دختران یک نفر، یک نفر در کاتای انفرادی، در وزن مثبت ۸۴ کیلوگرم در بخش پسران یک نفر اعزام خواهیم کرد در واقع این سه نفر از شانس‌های کسب مدال در مسابقات قهرمانی آسیا هستند به هر حال بضاعت ما خیلی پایین است ما نیروی کمی در اینجا داریم و با توکل به خدا می‌رویم تا در ازبکستان هم نتیجه خوبی را  بگیریم. با توجه به اینکه رئیس فدراسیون ماکائو رئیس کاراته شرق آسیا است او عضو هیات رئیسه آسیا است و به همین دلیل دوست دارند که همیشه یک تیم در هر شرایطی از ماکائو در تمام مسابقات حضور داشته باشد. حضور پررنگ تیم ماکائو در مسابقات خیلی برای آنها مهم است. هرچند من همیشه اعلام کرده‌ام دوست ندارم تیم ضعیفی راهی مسابقات شود اما به هر حال تصمیم گیرنده آنها هستند. 

رشیدنیا در پاسخ به این سوال که شرایط حضور مربیان ایرانی در کنار شما در طول این چند سال اخیر چقدر به شما کمک کرده است گفت: فدراسیون ماکائو این اختیار را به من داده که یک مربی ایرانی را به کادر فنی اضافه کنم در واقع دست من را باز گذاشته‌ا‌ند؛ من هم اعلام کردم چون ایرانی هستم باید یک مربی ایرانی کنارم باشد. به هر حال کاراته ایران در دنیا صاحب تفکر و سبک است من هم چون یک ایرانی هستم طبیعی بود که باید مربی ایرانی کنارم باشد تا با هم هماهنگ باشیم. بنده تا سال ۲۰۱۷ در ماکائو تنها بودم یعنی۱۵ سال در این کشور تنها بودم اما بعد از آن مدت که نتایج خوبی را گرفتیم برای مدتی حامدی زیگساری را به عنوان دستیار به ماکائو آوردم.  او خوب بود و به من هم خیلی کمک کرد پس از آن رضا میدان‌رو به مدت ۵ ماه در ماکائو بود اما به دلیل مشکلاتی که داشت نتوانست کنار ما بماند و به ایران بازگشت . در حال حاضر هم نادر جودت به عنوان دستیار کنار من حضور دارد. 

وی در پاسخ به این سوال که حضور ملی‌پوشان ایرانی در اردوی مشترک با کاراته‌کاهای ماکائو چقدر به شما کمک می‌کند، گفت: هرازگاهی که فرصت پیش می‌آید، ملی‌پوشان ایرانی را به ماکائو دعوت می‌کنم هزینه‌های آنها را می‌دهیم و در حد توانمان پول توجیبی هم به ‌آنها می‌دهیم به هر حال اکثر بچه‌هایی که به اینجا آمدند در آرامش تمرین می‌کنند و این اتفاق به سود هر دو طرف است. پورشیب، مهدی‌زاده،‌حسنی‌پور، ابراهیم حسن‌بیگی و خیلی‌های دیگر در طول ا ین سال‌ها به ماکائو سفر کردند. شاید بیش از ۲۰۰  ورزشکار ایرانی به ماکائو آمدند خوشحالم که کاراته ایران را در ماکائو معرفی کردم. امیدوارم که منشاء کوچکی برای معرفی ایران در ماکائو بوده باشم به هر حال موفقیت آنها  موفقیت من است،‌ حضور آنها به سود من هم هست. 

انتهای پیام/س

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *